גודל טקסט:
שינוי צבעי האתר:
מקשי קיצור
S - עבור לתוכן העמוד
1 - עמוד הבית
4 - חיפוש
הצהרת נגישות

תרכיבים חיים

ויר 102

תרכיב חי מוחלש נגד מחלת האבעבועות

מחולל המחלה: נגיף Avipoxvirus.

אופן הפצת המחלה: הנגיף מופץ ע"י חרקים ומגע ישיר עם עופות נגועים.

זמן דגירה: בין 4 ל- 20 ימים.

בעלי כנף רגישים: המחלה פוגעת במגוון בעלי כנף ביניהם תרנגולות, תרנגולי הודו, יונים, פסיונים ועוד. זני נגיף שונים מעורבים במחלה זו בבעלי הכנף השונים.

מופע קליני-פתולוגי: מחלה בעלת מהלך התפתחות איטי המופיעה בשתי צורות עיקריות:הצורה העורית המאופיינת בפצעים מוקדיים על גבי רקמת עור חשופה מנוצות (אזור הפנים, כרבולת, דלדלים ועוד) והצורה הדיפטרית המתבטאת ב"פלקים" נמקיים באזור הפה וקנה הנשימה. יתכן גם מופע המשלב בין השניים. התחלואה משתנה ועשויה להגיע לאחוזים גבוהים. התמותה מהמחלה בצורתה העורית היא בד"כ נמוכה, אך בצורתה הדיפטרית היא עלולה להגיע לשיעורים גבוהים. במטילות תתכן ירידה בהטלה ובגידול לבשר יתכן עיכוב בגדילה.

טיפול ומניעה: מניעת המחלה מתבססת על שימוש בתרכיב חי. חיסון לאחר 8 שבועות מקנה הגנה למשך כל חיי העוף. במקרים בהם קיים רקע של התפרצויות בגיל הצעיר, מומלץ לבצע חיסון בגיל יום ועד 12 יום וחיסון חוזר לאחר גיל 8 שבועות. באזורים אנדמיים מומלץ לחזור על החיסון מידי שנה (להקות הטלה ורביה בהנשרה). במקרים של אבחון מוקדם, ניתן לבצע חיסון מיידי של הלהקה על מנת למנוע הפצה נוספת של הנגיף בלהקה.

תווית
הרכב/תכולה כל מנת תרכיב מכילה, לפחות 103.0EID50 נגיף אבעבועות עופות חי, זן ישראלי.
התוויות חיסון תרנגולות ותרנגולי הודו נגד מחלת אבעבועות העופות.
הוראות שימוש השימוש בתרכיב עפ"י הוראות רופא וטרינר מטפל. המס את התרכיב המיובש במדלל אבעבועות מתוצרת ביוואק. ערבב היטב והחזר את התרכיב המומס לתוך בקבוק המדלל. השתמש בתרכיב מיד לאחר המסתו.
דרכי הגשה ומינון הקפד על מינון של מנה לעוף. ההרכבה מבוצעת באמצעות דוקרן מיוחד המצורף למדלל או מזרק דקירה אוטומטי לתרכיב אבעבועות. טבול את הדוקרן לפני הרכבת כל עוף, או מלא מזרק אוטומטי נקי ומעוקר ללא שאריות חומרי חיטוי. דקור כך שיחדור את העור מצד לצד באופנים הבאים: א, ב, ג
הערות התרכיב מיועד לחיסון להקות בריאות בלבד. יש לאחסן התרכיב בהתאם להנחיות. עם סיום השימוש יש להשמיד שאריות התרכיב.
אחסון בקירור , 8°C-2°C, מוגן מקרינת שמש ישירה. המדלל: במקום קריר ויבש.
אריזה תרכיב ויר 102 משווק באריזות של בקבוקי זכוכית 10המכילים 500 או 1,000 מנות כל אחד. לכל בקבוק תרכיב מצורף בקבוק מדלל אבעבועות עופות ל 500- מנות ( 2.5מ"ל) או ל - 1,000- מנות (5 מ"ל) ודוקרן.